9.9. - 24.10. 2020

TONO STANO

Galéria White & Weiss na najnovšej výstave predstaví tvorbu Tona Stana (1960) – jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských fotografov. Rodák zo Zlatých Moraviec po bratislavskej ŠUP-ke vyštudoval v osemdesiatych rokoch fotografiu na FAMU v Prahe, kde doteraz žije a tvorí. Už počas pražských štúdií sa stal výraznou postavou umeleckej skupiny Slovenská nová vlna, ktorá výrazne ovplyvnila scénu vtedajšej československej umeleckej fotografie. Podľa kritikov títo mladí fotografi do nej vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Tono Stano sa vracia do Bratislavy po 15 rokoch so samostatnou výstavou, na ktorej okrem iného vystaví kolorovanú verziu svetoznámej fotografie „Zmysel“. Práve túto fotografiu si v roku 1994 vybral uznávaný americký kurátor William A. Ewing na titulku prestížnej antológie The Body (Telo), ktorá mapuje históriu fotografie ľudského tela.

„Moje fotografické práce sú z väčšej časti aranžované, vznikajú koncepčným spôsobom a sú to jednoduchou štylizáciou odľahčované realizácie širokého spektra možností človeka. Využívam v nich časť z kvanta optimizmu, ktorý mi poskytuje až vnucuje súčasnosť. Snažím sa o koncentráciu umeleckých kvalít, ktoré by neprestali koketovať s humorom.“ (Tono Stano, Praha, 25.11.1984, pre výstavu vo Photographers´ Gallery v Londýne)

Fotografa Tona Stana celý život fascinuje ženské telo a neoddeliteľnou súčasťou jeho tvorby je svetlo. S jeho pomocou odhaľuje nečakanú krásu ženského tela, nové línie, tvary, zmyselnosť. Stanove fotky nepopisujú, skôr zakrývajú a nabádajú k skúmaniu a hľadaniu. Tvorbe sa najčastejšie venuje v tichu ateliéru, no občas sa necháva inšpirovať prírodou, ktorá mu slúži ako večne sa meniaci ateliér. Stano je typ umelca, ktorý vidí to, čo nevidíme my.

Neprehliadnuteľnou súčasťou tvorby Tona Stana je dlhodobá spolupráca s Medzinárodným filmovým festivalom Karlove Vary, kde nafotil portréty mnohých filmových hviezd ako Ben Kingsley, Keira Knightley, Sharon Stone, Scarlett Johansson, Lou Reed či Aňa Geislerová, Jiří Bartoška, Ivan Trojan, Milan Lasica a ďalší.

Hoci sa celý svoj život koncentroval iba na umeleckú fotografiu a programovo sa vyhýbal tej komerčnej reklamnej, paradoxne je o jeho diela veľký záujem a je zastúpený vo všetkých významných svetových fotografických galériách a múzeách a v najvýznamnejších zbierkach. Vystavoval po celom svete od Tokia až po New York. Jeho fotografie sú publikované v každej relevantnej knihe o súčasnej fotografii.