Dec 9 2021 - Jan 28 2022

František Matoušek
aka
Francis de nim
Jeans Store

František Matoušek (1967) patří mezi ty zásadní české umělce, jejichž spolehlivým poznávacím znamením je unikátní technika, která se postupem času stala do značné míry synonymem jejich tvorby. V jeho případě se jedná o kombinovanou práci s džínovinou. Ta na jednu stranu spočívá v definování obrazu pomocí precizního vytahování bílých nití z textilní osnovy, na druhou v malebných zásazích, které dohromady skládají výslednou kompozici. František Matoušek tím volně navazuje na modernistickou linii osvobozeného individualismu, kterou do výtvarného umění přinesl postimpresionismus a po něm ji rozvinuli především umělci Pařížské školy a následná avantgardní hnutí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první výstavu Františka Matouška na Slovensku, je její záběr širší než je u něj obvyklé a zahrnuje celé poslední desetiletí, aby bylo možné sledovat jak se proměňoval jeho rukopis, formáty i témata, počínaje rozměrnými obrazy jeho dětí ze série Kinderterapie z roku 2011, na nichž je podklad zbavený všech bílých nití, takže malba vystupuje z do temna vytrhané plochy. Nechybí ale třeba ani portréty jeho oblíbených umělců – metodického fanatika Georgese Seurata a věčného outsidera Camilla Pissarra, nebo obsesivně zpodobňovaná tvář Geraldiny Chaplin ze stejně tak drsného jako bolestného dramatu Carlose Saury z roku 1976 Starý dům uprostřed Madridu.

A pak jsou tu důležitá místa – ostrov Grande Jatte ze slavného Seuratova pointilistického plátna, brooklinské pobřeží Coney Isladu, jedno z posledních útočišť evropských hippies Benirràs Beach na Ibize, kde nějaký čas žila i Nico, kterou František Matoušek také několikrát zpodobnil, ale stejně tak zklidněné zákoutí u Berounky, kam opakovaně chodil malovat během loňské pandemie. Není se ani čemu divit, sám se pokládá především za krajináře a všechny svoje outdoorové obrazy navzdory očekávání vytváří v plenéru. Chce dělat věci tak, jak se má, nemá rád pózy a neschovává se za velká slova. V podstatě vším co dělá vypráví příběhy, protože bez příběhu nic není….