8.9.-21.10. 2022

MIchal Gabriel: Privátní monumenty

White & Weiss Gallery otvára jesennú sezónu výstavou významného českého sochára Michala Gabriela. Do Bratislavy sa vracia po 6 rokoch – v roku 2016 bol jeho cyklus „Jogínky“ prvou výstavou v novovzniknutej White & Weiss Gallery. Výstava „Privátní monumenty“ predstaví jeho subtílnejšiu tvorbu, ktorá vychádza z pôvodných náčrtov objektov väčších rozmerov.

Gabrielove sochy sa často rodia z objavu formy diela počas procesu jeho tvorby. Málokedy príde s vopred premysleným konceptom, ktorý potom realizuje v materiáli. Jeho veci sa zvyčajne pomaly liahnu z neurčitosti, pričom každá tvorivá fáza inšpiruje ďalšiu. Socha neustále nachádza nielen svoju vonkajšiu formu, ale aj svoj význam a až následne svoje meno. Ako keby sa vynárala z podvedomia a nevedomia a až po jej dokončení bolo možné rozlúštiť jej podstatu.

Michal Gabriel (nar. 1960 v Prahe) vzišiel z umeleckej skupiny Tvrdohlaví, jedného z najvýraznejších a najsvojráznejších združení českých umelcov. Študoval sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe, je držiteľom Ceny Jindřicha Chalupeckého a v roku 2009 bol vymenovaný za profesora. Od roku 1998 vedie ateliér figurálneho sochárstva na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne, v rámci ktorého vytvoril unikátny ateliér digitálneho sochárstva. Mnohé z jeho voľných diel sú už dnes považované za ikonické príklady umenia svojej doby a výrazne poznačili verejný priestor. Realizoval napríklad monumentálnu bránu Veľtržného paláca v Prahe, sochu okrídleného leoparda nad vstupom do Kancelárie prezidenta republiky na Pražskom hrade, sochu štyroch koní pre vodnú kaskádu v Dejviciach alebo interiér pavilónu indonézskej džungle v pražskej ZOO a v tomto roku aj technologicky unikátny nerezový pamätník Karla IV. v Karlových Varoch a mnohé ďalšie verejné i súkromné zákazky.

Kurátorkou výstavy je Lucie Pangrácová.