9.6.-15.7. 2022

Juliana Mrvová
Dreams of Luka

Výstava „Dreams of Luka“ vo White & Weiss Gallery predstavuje najnovšiu tvorbu Juliany Mrvovej inšpirovanú dlhými vychádzkami do lesa, ktoré za posledný rok absolvovala so svojím spiacim synom v nosiči. Luka spal a možno sníval práve o tom, čo vidíme na obrazoch – o zvieratách aj rastlinách, a vryli sa mu hlboko do podvedomia, odkiaľ pravdepodobne už nikdy nezmiznú.

„Dreams of Luka“ je prvá výstava, v ktorej sa Juliana otvorene venuje osobnej téme, a tou je materstvo, nie však tak, ako by sme od „bežnej“ maliarky matky čakali. Julianine nové „materské“ obrazy zapĺňa iný motív – divá sviňa. Namiesto ženských prsníkov na obrazoch rozoznávame prasnicine struky plné výživného mlieka a jej hladné mnohopočetné potomstvo. Obávaný diviak lesný je v Európe premnožené a „kontroverzné zviera“ a pravidelne sa objavuje v tlači. Vydesená verejnosť (najmä matky s deťmi) sa boja chodiť do lesa aj v okolí miest…

„Diviak je zviera, ktoré nemáme radi. A pritom je naozaj pekné. A ja sa niekedy cítim ako taká kojaca diviačica, ktorú tie malé prasiatka ocuciavajú a ona len odovzdane leží v prachu a nehýbe sa. Cítim s ňou spolupatričnosť,” hovorí autorka.

„Juliana sa do lesa plného premnožených diviakov a ručiacich jeleňov chodiť, samozrejme, nebojí. Les je pre ňu útočiskom pred izoláciou, ktorá na ňu číha v domácnosti, útekom do zaujímavejšej a podnetnejšej samoty a ,divočinyʻ. Juliana dokáže zažívať vzrušenie z divočiny aj v lesíku za domom. Tento zážitok sa dotvorí z veľkej časti až v jej imaginácii a neskôr na obrazoch… Sopečné pahorky Hontu, kde aktuálne býva, pre ňu predstavujú exotické stolové hory vo Venezuele, o ktorých snívala od detstva. Aj preto sa objavujú v jej posledných obrazoch malajzijské netopiere v kalichoch mäsožravých rastlín bok po boku s diviakmi a druhmi hmyzu z mierneho pásma,“ hovorí kurátor Andrej Dúbravský.

Juliana Mrvová je už roky jednou z najosobitejších maliarok na slovenskej scéne. Napísať o Julianiných dielach, že sú to vrstvené, cestovateľské, topografické, botanické a stopárske denníkové kresbové záznamy z výprav a ciest od Malajzie cez Litvu po slovenský Hont, by bolo povrchné a zjednodušené. Jej príbehovo – obsahovo aj formálne – mnohovrstevnaté obrazy sa môžu javiť doslova zakódované. O ich odkódovanie sa na výstave „Dreams of Luka“ postará v úlohe kurátora maliar (ale aj pestovateľ, chovateľ a pozorovateľ prírody) Andrej Dúbravský.