04 SEP - 18 OCT 2019

JAROSLAV RÓNA

Jaroslav Róna – sochár, maliar, keramikár, sklársky výtvarník scénograf, básník, pedagóg – patrí k najvýznamnejším a najvýraznejším súčasným výtvarným umelcom v Česku. Vo svojej umeleckej tvorbe si vytvára vlastný ikonický svet a zobrazuje ho metafyzickým jazykom. Jeho predtuchy sú temné, ukazuje nám predapokalyptické vízie sveta, ktoré sú plné obáv z možného poníženia a deficitu ľudskosti. Má nezameniteľný výtvarný prejav, ktorý vyniká remeselnou bravúrou. Jeho tvorba ako celok vytvára jeho vlastné Teatro Mundi, plné príšer, mimozemšťanov, odľuštených monštier, ktoré ovládajú náš svet.

Rónova tvorba výrazne zasahuje do verejného priestoru, je autorom niekoľkých významných realizácií. V Bratislave na nábreží pri River Parku môžeme vidieť jeho sochu Mýtická loď (2010), v Prahe vytvoril svetoznámy pamätník Franza Kafku (2003), na hore Ještěd sochu Dieťa z Marsu (2010) a v Brne monumentálnu sochu Odvaha na pamiatku J. Luxemburského. (2015). Popri sochárskej a maliarskej tvorbe sa venoval aj scénografii v divadle (Schiller – Úklady a láska v réžii J. A. Pitinského) či vo filme Amerika (V. Michálek). Dlhé roky účinkoval v ikonickom združení komikov Tros Sketos (F. Skála a A. Najbrt), ktoré otváralo 37. medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch.

Jaroslav Róna sa narodil v r. 1957 v Prahe. Maľovať začal už počas učňovského štúdia v Hlinsku, ale maliarom sa rozhodol stať po vzhliadnutí poľského filmu Iluminácia (K. Zanussi). V 18 rokoch sa prihlásil na strednú umeleckú školu, kde ho ako robotnícky káder prijali rovno do druhého ročníka. Po maturite sa prihlásil na UMPRUM, prof. S. Libenský ho prijal do ateliéru skla, ktorý absolvoval v roku 1984. V roku 1987 sa stal zakladajúcim členom skupiny Tvrdohlaví. Pôsobil v pražskom divadle Sklep, je rytierom Řádu zelené Berušky, člen skupiny Mimóza či recesistickej skupiny B.K.S. (Bude koniec sveta). Od roku 2005 desať rokov viedol ateliér sochárskej tvorby na AVU. Je držiteľom množstva významných výtvarných cien a vystavoval v prestížnych galériách po celom svete.

 Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.